HP Indigo - wysoka jakość druku

02 stycznia 2020

Podobnie jak w przypadku technologii analogowych, w HP Indigo farba jest przenoszona w sposób mechaniczny, a nie w powietrzu!

Tym razem przedstawiamy ostatni wpis dotyczący opisu technologii HP Indigo. Pisaliśmy już ogólnie o technologii LEP i farbach ElektroInk. Tym samym, przed nami ostatnia składowa - termotransfer offsetowy oraz bezpośredni.

Termotransfer offsetowy

Tak  jak pisaliśmy, technologia HP Indigo LEP wykorzystuje proces termotransferu offsetowego, przy czym termin offset sygnalizuje stosowanie cylindra pośredniego z nawiniętym obciągiem (gumą offsetową). W toku tego procesu cieniutkie warstwy farby nie schną na podłożach, ale na gumie offsetowej. Ponieważ materiały nie są narażone na wysoką temperaturę i wilgoć, urządzenia HP Indigo mogą drukować na szerokiej gamie różnych typów podłoża drukowego o zróżnicowanej powierzchni i grubości.

Mechanizm drukowania HP Indigo działa według opisanej niżej sekwencji:

1. Moduł wytwarzający ładunek elektrostatyczny powoduje jednolite naładowanie elektrofotograficznej płyty obrazującej (taki odpowiednik płyty offsetowej z tą różnicą, że jest wielokrotnego użytku i że obraz na niej generowany może być zmienny)

2. Ekspozycja płyty przez skanowany układ diod laserowych usuwa ładunki z obszaru obrazu

3. Jeden z kolorowych modułów BID (Binary Ink Developer) sprzęga się z płytą, wywołując na niej obraz (jedną z separacji)

4. Wytworzone pole elektryczne umożliwia przeniesienie farby na gumę offsetową.

5. Obraz (w postaci cienkiej warstwy) przenoszony jest z gumy offsetowej na podłoże

Wysoka jakość druku

  • PRAWDZIWY OFFSET - cienka warstwa atramentu dokładnie odwzorowuje nabłyszczenie i teksturę podłoża, zachowując jego cechy charakterystyczne
  • JAKOŚĆ DRUKU NIE ZALEŻY OD PODŁOŻA - ponieważ farba jest już sucha, a sam obraz powstaje na gumie offsetowej, a nie na nośniku, jakość druku pozostaje wysoka — transfer jej nie pogarsza
  • WŁAŚCIWOŚCI PODŁOŻA POZOSTAJĄ NIEZMIENIONE - w przeciwieństwie do większości technologii druku cyfrowego, gdzie materiał wchłania atrament (wilgoć), który następnie schnie (wysoka temperatura), proces nie wpływa niekorzystnie na nośniki.  Np. w technologii suchotonerowej, z racji wysokich temperatur, podłoże po druku jest przesuszone, co powoduje po druku wchłanianie wilgoci z otoczenia i deformacje papieru (falowanie). Ponadto przesuszone podłoże ma zaburzoną elektrostatykę i wobec tego trudna jest obróbka po druku (problemy z podawaniem arkuszy, czy też pękanie przesuszonego papieru).

Transfer bezpośredni

Podobnie jak w przypadku tradycyjnego druku offsetowego, przenoszenie farby odbywa się w toku całego procesu na zasadzie kontaktu bezpośredniego, co odróżnia tę metodę od drukowania natryskowego, gdzie strumień atramentu dociera w powietrzu z dysz na nośnik.

  • Podobnie jak w przypadku technologii analogowych, farba jest przenoszona w sposób mechaniczny, a nie w powietrzu (bezwładnie)
  • Zachowuje fizyczny kontakt na każdym etapie procesu: z przenoszenia farby na płytę, z płyty na gumę offsetową i na końcu na podłoże drukowe
  • Zapewnia dużą prędkość i wysoką jakość, ponieważ ta ostatnia jest zawsze pod kontrolą
Jak wygląda cały proces na maszynie można zobaczyć na filmie poniżej:

Źródło: HP